Apple iPhone 5S'in seveceğiniz en iyi yedi özelliği

Apple geçtiğimiz günlerde aylardır sızıntı bilgi ve görüntülerden sonra nihayet yedinci nesil iPhone modeli iPhone 5S’i tanıttı.
Yeni iPhone 5S, diğer versiyonuna göre yükseltme ve yeni özelliklerle karşımıza çıktı. Cihazdaki en büyük yenilik ise parmak izi okuyucu özelliği Touch ID ve çift LED flaş özellikleri oldu.
Apple bu yıl bir farklılığa daha imza attı ve yüksek özelliklere sahip iPhone 5S’in yanısıra, plastik kasaya sahip modeli iPhone 5C modelini de tanıttı. Şirket ilk kez plastik kasa bir iPhone modeli tasarladı.


Ancak bugünkü konumuz iPhone 5S!  hayal kırıklığı yapan yönlerinin bir listesini vermiştik. Şimdi de sizlere iPhone 5S’in almaya değer yedi iyi yanını sıralayacağız.
Apple’a göre iPhone 5S, şimdiye kadar üretilmiş en iyi ve en güçlü iPhone modeli. Şirket yeni iPhone modellerini 20 Eylül tarihinden itibaren satışa sunacak. Bakalım yeni nesil iPhone modelleri ne kadar ilgi görecek?.

Şimdiye kadar üretilen en hızlı iPhone
Apple iPhone 5S, Apple’ın en son üretimi olan en güçlü 64 bit işlemcisi A7 ile donatılmış. Bu işlemci ile iPhone 5S şimdiye kadar üretilmiş hem en hızlı iPhone modeli hem de dünyanın en hızlı işlemcisine sahip tek akıllı telefonu.
Apple’a göre iPhone 5S’in performansı orijinal iPhone 40 kat daha hızlı ve grafik performansı ise inanılmaz gibi ama yüzde 56 kat daha hızlı.


Giyilebilir teknolojilerinin anahtarı: M7
Apple iPhone 5S’de sadece A7 işlemcisini kullanmadı. Bunun yanısıra M7 işlemciside cihazda yer aldı. M7, çok yararlı şeyler yapmak için tasarlanmış ve ana işlemci uyurken bu işlemci devreye giriyor.
iPhone’un A7 işlemcisi içinde yer alan M7 adındaki çip, geliştiricilere sağlık-denetleyici cihaz ve uygulamalar yapmaları için fırsatlar sunarken, diğer elektronik cihazlar için de aynı imkanı veriyor. M7, aynı zamanda, gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen, fitness ölçüm cihazı ve akıllı telefon aksesuarı iWatch’un önünü açan teknolojinin kendisi.


Herkese bir zombi gibi göz yapmaz
Önceki iPhone modellerinde tel LED flaş vardı ancak iPhone 5S’de iki LED flaş bulunuyor. Bu iki LED flaş ayrı renklere sahip ve bu şekilde doğru renk dengesini sağlıyor. iPhone 5S’in bu özelliği ile gerçek renklerde görüntüler elde edebilirsiniz.

Gerçekten akıllı bir kamera
iPhone 5S yepyeni bir kamera özelliği ile karşımıza çıktı. Cihazın kamerası F2.2 gibi etkileyici bir diyaframa sahip. Ayrıca Apple’ın kendi tasarımı olan beş yeni element lens bulunuyor. Bu sensör loş ışıkta daha iyi bir performans sağlıyor.
Sensör yüzde 15 daha büyük olduğu için görüntü kalitesini arttırıyor ve kamera yazılımı tam olarak yararlanmak için güncellendi. Kamera ile ayrıca saniyede 120 kare HD video kaydedebilirsiniz.

Parmak izi okuyucu özelliği
Eğer PIN ve şifre yazmaktan unutmaktan bıktıysanız bu özellik tam size göre. iPhone 5S’in parmak izi okuyucu özelliği Touch ID, sizi bu dertten kurtarıyor.
Onun adı “Touch ID” yani “Dokunmatik Kimliği”! Apple bu özelliği, iPhone 5S’in Home tuşunun altına gizlemiş. Bu özellik sayesinde daha karmaşık olan şifrelere son veriliyor.

Touch ID, şimdilik telefonda kimlik doğrulama, kilit açmak, müzik, kitap ve daha fazla iTunes uygulamaları satın almak için kullanmakla sınırlı. Parmak izinizi tanıtıyorsunuz ve içindeki sensör sayesinde kayıt altına alınıyor ve sürekli aynı izi kullanıyor.Ücretsiz iWork almak
Apple'ın iWork uygulamaları hem ev ve iş kullanımı için mükemmel araçlardır iPhone 5S satın alacak kullanıcılar iMovie, Keynote, Pages, Numbers, iPhoto ve iWork gibi popüler uygulamalara ücretsiz sahip olabilecek.
Yeni bir iOS cihaz satın aldığınız zaman bu uygulamalardan istediklerinizi Apple Uygulama Mağazasına girerek ücretsiz olarak indirebileceksiniz.